Czy powiadamiać Cię o nowych wpisach?

Bądź na bieżąco - z nami nie ominą Cię żadne zmiany w przepisach.

Zapisz się

Informujemy, że Administratorem danych osobowych jest Lex Artist sp. z o.o., ul. Szańcowa 74/1, 01-458 Warszawa. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu oraz nowych usługach. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Mają Państwo prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: newsletter@blog-daneosobowe.pl

Ochrona danych osobowych w praktyce działalności placówek edukacyjnych

 

W przeciągu ostatniego okresu czasu wyraźnie daje się zauważyć nasilenie kontroli placówek edukacyjnych przez inspektorów GIODO. Zjawisko to łącze z upowszechnieniem się wiedzy dotyczącej danych osobowych w naszym kraju.

SzkolaŚwiadomi swoich praw rodzice uczniów oraz nauczyciele protestują coraz aktywniej przeciwko wszelkim sytuacjom, kiedy ich zdaniem naruszane są przepisy ustawy o ochronie danych osobowych. Protesty te niejednokrotnie są bezzasadne. Dyrektorzy szkół i tak mocno już obciążeni obowiązkami, nie mają czasu na dokształcanie się we własnym zakresie z kolejnej prawniczej tematyki.

W związku z ostatnimi kontrolami, a także licznymi sprawami powiązanymi pośrednio lub bezpośrednio z działalnością oświaty wydaje się, iż świadomość zagadnień z zakresu ochrony danych osobowych wśród dyrektorów szkół staje się niezbędna.

Widzę kilka rozwiązań obecnej sytuacji. Jednym z nich jest wprowadzenie rozwiązań systemowych przez Ministerstwo Edukacji. Z pewnością pomoże wprowadzenie odpowiednimi aktami prawnymi takich uregulowań prawnych, które częściowo uchylą stosowanie ustawy o ochronie danych osobowych w placówkach oświatowych. Obecnie części wymogów uodo, mimo najszczerszych nawet chęci, spełnić się nie da. Mam tu na myśli przede wszystkim mocno wygórowane w stosunku do placówek oświatowych wymagania dotyczące systemów informatycznych.

Należałoby również rozstrzygnąć w pełni jednoznacznie kwestię obowiązku rejestracji zbioru danych w placówkach edukacyjnych. Aktualnie sprawa ta nie jest do końca jednoznaczna. O ile np. w przedszkolach możemy przyjąć z całą stanowczością, że zbiorów danych osobowych dzieci i rodziców rejestrować nie trzeba, to jeśli chodzi o pozostałe rodzaje placówek edukacyjnych 100% pewności wciąż brak.

Konieczne będzie również znalezienie środków pieniężnych na przeszkolenie dyrektorów placówek edukacyjnych. Przekazanie wiedzy choćby w podstawowym zakresie może znacząco ułatwić pracę dyrektorom a także zwiększyć ich poczucie bezpieczeństwa. Pojawia się w tym momencie także kwestia skomplikowanej dokumentacji wymaganej przez uodo. Dobrym rozwiązaniem byłaby inicjatywa zmierzająca do uproszczenia wymogów stawianych dokumentacji w placówkach oświatowych (w drodze wyjątku). W obecnym stanie prawnym poza przeprowadzeniem szkolenia, dyrektorom powinna zostać przekazana także instrukcja pokazująca w jaki sposób należy sporządzić dokumentację a także wzory samej dokumentacji.

Interesujesz się kwestiami ochrony danych osobowych w edukacji? Sprawdź inne nasze artykuły z tej dziedziny!

Jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtująca Cie kwestie – Zadaj nam pytanie

 

Powiązane artykuły

Jakie dane skrywa dziennik lekcyjny? Nowe Rozporządzenie MEN
POL-on, czyli kolejny centralny rejestr danych osobowych
Dzieci i młodzież nadmiernie ujawniają swoje dane osobowe w sieci – raport GIODO

Zostaw odpowiedź