Czy powiadamiać Cię o nowych wpisach?

Bądź na bieżąco - z nami nie ominą Cię żadne zmiany w przepisach. Każdy subskrybent otrzyma od nas bonus - ankietę do badania RODO-świadomości pracowników.

Zapisz się

Administratorem danych osobowych jest Lex Artist sp. z o.o., ul. Szańcowa 74/1, 01-458 Warszawa, tel. (22) 253 28 18; e-mail: kontakt[AT]lex-artist.pl Dane osobowe przetwarzane będą w celu świadczenia usługi wysyłki newslettera. Przysługuje Pani/Panu prawo do: dostępu do treści danych, sprostowania danych, usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. Pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się: tutaj.

Dzieci i młodzież nadmiernie ujawniają swoje dane osobowe w sieci – raport GIODO

83 proc. badanych dzieci podało swoje imię na portalu społecznościowym, kolejne 77 proc. umieściło tam swoje nazwisko. Równie często uczniowie zamieszczają w Internecie swój adres e-mailowy, datę urodzenia, zdjęcia czy filmy o sobie – wynika z raportu GIODO.Dzieci i młodzież to jedna z najliczniejszych grup, korzystających z nowych technologii. Grupa ta jest tym samym najbardziej zagrożoną i podatną na niebezpieczeństwa, czyhające w sieci. Niestety większość z uczniów nie zdaje sobie sprawy z tego, co im grozi. Prawie 44 proc. badanych jest przekonanych, że są jedyną osobą, mogącą wykorzystać swoje dane osobowe umieszczone przez siebie w Internecie.

Dzieci coraz częściej udostępniają informacje o swoim życiu prywatnym i swoich najbliższych. Na portalach społecznościowych takie dane zamieściło 18,5 proc. ankietowanych, w większości byli to starsi uczniowie. Filmy i zdjęcia o sobie lub swojej rodzinie udostępniło prawie 45 proc. badanych. Co więcej prawie 30 proc. uczniów nie zapytało o zgodę tych osób.

Konsekwencje i przyczyny niskiej świadomości ochrony danych wśród dzieci

– Zwiększonej aktywności w Internecie nie zawsze towarzyszy wzrost wiedzy i świadomości dotyczącej zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, w szczególności w obszarze związanym z udostępnianiem swoich danych osobowych – czytamy w raporcie GIODO. Większość z uczniów nie potrafi zdefiniować pojęcia „dane osobowe”. Podobnie jest z wiedzą na temat samej ochrony danych osobowych, a także instytucji zajmujących się taką problematyką. Tylko 24 proc. uczniów potrafiło wskazać nazwę jakiegokolwiek organu, do którego można się zgłosić w razie naruszenia ochrony danych osobowych.

Brak działań informacyjnych i edukacyjnych to jedna z przyczyn tak niskiej świadomości wśród dzieci na temat ochrony danych osobowych. Niewiele z nich miało okazję w ogólne zetknąć się z tą problematyką. Dlatego też GIODO wskazuje na konieczność edukowania młodych uczniów – zarówno ze strony nauczycieli, jak i rodziców. Tylko wiedza i wyczulenie najmłodszych na problem pomogą uchronić je przed nierozważnym udostępnianiem danych osobowych w sieci.

Na podstawie raportu GIODO: „Postrzeganie zagadnień związanych z ochroną danych i prywatności przez dzieci i młodzież”
Raport z badań

Na podstawie opracowania autorstwa Martyny Węglewskiej.

Powiązane artykuły

Jakie dane skrywa dziennik lekcyjny? Nowe Rozporządzenie MEN
POL-on, czyli kolejny centralny rejestr danych osobowych
Zwolnienie z obowiązku rejestracji zbioru do GIODO cz. 1

Zostaw odpowiedź