Czy powiadamiać Cię o nowych wpisach?

Bądź na bieżąco - z nami nie ominą Cię żadne zmiany w przepisach.

Zapisz się

Informujemy, że Administratorem danych osobowych jest Lex Artist sp. z o.o., ul. Szańcowa 74/1, 01-458 Warszawa. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu oraz nowych usługach. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Mają Państwo prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: newsletter@blog-daneosobowe.pl

Kredyt, o którym nie wiemy – czy to możliwe?

Coraz częściej zdarzają się sytuacje, gdy ktoś dowiaduje się, iż ma niespłacony kredyt lub dokonał zakupu na raty w sklepie internetowym, nic o tym nie wiedząc. Czy jest to możliwe? Niestety tak…

Obecnie wzrasta liczba osób, które padły ofiarą oszustów zaciągających pożyczki lub dokonujących zakupów podszywając się pod inne osoby.

Wystarczy, że oszust będzie dysponował naszymi podstawowymi danymi osobowymi, m.in. imieniem, nazwiskiem, numerem PESEL i numerem dowodu osobistego. Zatem teoretycznie, nawet przekazując swój dowód osobisty np. obsłudze hotelu w celu zameldowania się lub wypożyczając sprzęt sportowy, stwarzamy okazję do wykorzystania zawartych w nim danych osobowych przez nieuprawnione osoby.

Co możemy w zawiązku z tym zrobić, aby nie dopuścić do takich sytuacji? Odpowiedź jest prosta – chrońmy swoje dane osobowe! Nie zawsze zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, jakie konsekwencje mogą wyniknąć nawet z chwilowego oddania komuś dowodu osobistego. Mając świadomość, iż już niewielki zakres danych osobowych umożliwia m.in. zaciągnięcie kredytu, powinniśmy wykazywać się większą czujnością. Dodatkowo, jeśli musimy przekazać komuś swój dowód osobisty, przez cały czas zwracajmy uwagę na to, co się z nim dzieje.

Na podstawie informacji umieszczonych na stronie: www.wyborcza.pl

Powiązane artykuły

Jak nadawać upoważnienia do przetwarzania danych osobowych. Wzory dokumentów i dobre praktyki
Odpowiedzialność za bezprawne wysyłanie informacji handlowych
Powierzenie danych osobowych – odpowiedzialność i orzecznictwo

Zostaw odpowiedź