Czy powiadamiać Cię o nowych wpisach?

Bądź na bieżąco - z nami nie ominą Cię żadne zmiany w przepisach. Każdy subskrybent otrzyma od nas bonus - ankietę do badania RODO-świadomości pracowników.

Zapisz się

Administratorem danych osobowych jest Lex Artist sp. z o.o., ul. Szańcowa 74/1, 01-458 Warszawa, tel. (22) 253 28 18; e-mail: kontakt[AT]lex-artist.pl Dane osobowe przetwarzane będą w celu świadczenia usługi wysyłki newslettera. Przysługuje Pani/Panu prawo do: dostępu do treści danych, sprostowania danych, usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. Pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się: tutaj.

Kredyt, o którym nie wiemy – czy to możliwe?

Coraz częściej zdarzają się sytuacje, gdy ktoś dowiaduje się, iż ma niespłacony kredyt lub dokonał zakupu na raty w sklepie internetowym, nic o tym nie wiedząc. Czy jest to możliwe? Niestety tak…

Obecnie wzrasta liczba osób, które padły ofiarą oszustów zaciągających pożyczki lub dokonujących zakupów podszywając się pod inne osoby.

Wystarczy, że oszust będzie dysponował naszymi podstawowymi danymi osobowymi, m.in. imieniem, nazwiskiem, numerem PESEL i numerem dowodu osobistego. Zatem teoretycznie, nawet przekazując swój dowód osobisty np. obsłudze hotelu w celu zameldowania się lub wypożyczając sprzęt sportowy, stwarzamy okazję do wykorzystania zawartych w nim danych osobowych przez nieuprawnione osoby.

Co możemy w zawiązku z tym zrobić, aby nie dopuścić do takich sytuacji? Odpowiedź jest prosta – chrońmy swoje dane osobowe! Nie zawsze zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, jakie konsekwencje mogą wyniknąć nawet z chwilowego oddania komuś dowodu osobistego. Mając świadomość, iż już niewielki zakres danych osobowych umożliwia m.in. zaciągnięcie kredytu, powinniśmy wykazywać się większą czujnością. Dodatkowo, jeśli musimy przekazać komuś swój dowód osobisty, przez cały czas zwracajmy uwagę na to, co się z nim dzieje.

Na podstawie informacji umieszczonych na stronie: www.wyborcza.pl

Powiązane artykuły

Rejestr kar pieniężnych Prezesa UODO
O decyzji UODO ws. Morele.net słów kilka
Wakacje z RODO

Zostaw odpowiedź

* pola obowiązkowe