Czy powiadamiać Cię o nowych wpisach?

Bądź na bieżąco - z nami nie ominą Cię żadne zmiany w przepisach. Każdy subskrybent otrzyma od nas bonus - ankietę do badania RODO-świadomości pracowników.

Zapisz się

Administratorem danych osobowych jest Lex Artist sp. z o.o., ul. Szańcowa 74/1, 01-458 Warszawa, tel. (22) 253 28 18; e-mail: kontakt[AT]lex-artist.pl Dane osobowe przetwarzane będą w celu świadczenia usługi wysyłki newslettera. Przysługuje Pani/Panu prawo do: dostępu do treści danych, sprostowania danych, usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. Pełna treść klauzuli informacyjnej znajduje się: tutaj.

Prawnicy również muszą chronić dane osobowe

Prawnicy to osoby, którym powierzamy bardzo wiele różnych informacji – zarówno o nas, jak i np. o członkach naszej rodziny. Ufamy, iż osoby wykonujące zawód zaufania publicznego zachowają je w tajemnicy. Jednocześnie, większość spośród tych informacji stanowi dane osobowe.

W związku z tym, podlegają one ochronie przewidzianej w Ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych. Zatem dane osobowe, którymi dysponują prawnicy i osoby zatrudnione w kancelariach prawnych chronione są nie tylko w ramach tajemnicy – np. adwokackiej, ale także na podstawie wskazanej ustawy.

Czy prawnicy mają tego świadomość? Część kancelarii, jak się wydaje, postrzega wiadomości o swoich klientach wyłącznie w kontekście tajemnic zawodowych, zapominając o tym, iż informacje te są również danymi osobowymi. Nie wystarczy więc nieujawnianie danych innym osobom wprost – np. w trakcie rozmowy. Obecnie, wraz z dynamicznym rozwojem nowych technologii, należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie danych przetwarzanych w formie elektronicznej, z czego część prawników nie zdaje sobie sprawy. Dlatego też Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zapowiedział objęcie w przyszłym roku kontrolami również kancelarii. Z pewnością pomoże to ocenić skalę problemu i wpłynie korzystnie na bezpieczeństwo przetwarzanych danych.

Źródło: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/727276,prawnicy-dane-osobowe-klientow-giodo-kontrole.html

Powiązane artykuły

Bałagan na szpitalnych półkach – co wykazują kontrole GIODO w szpitalach?
ZTM na celowniku GIODO
Bezpieczeństwo danych osobowych kontrolowane przez… PIP

Zostaw odpowiedź