Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) jest… ogólnym aktem prawnym. W wielu sytuacjach jego przepisy wymagają interpretacji.
Z pomocą przychodzi obserwowanie działań praktyków. W tej rubryce przyglądamy się karom Prezesa UODO, których nałożenie wzbudziło najwięcej emocji. Chodzi oczywiście o kary pieniężne.
Celem przypomnienia – RODO wyróżnia dwa przedziały kar pieniężnych:
- do 10 mln euro, a w przypadku przedsiębiorstwa do 2 % jego całkowitego rocznego światowego obrotu z poprzedniego roku obrotowego,
- do 20 mln euro, a w przypadku przedsiębiorstwa do 4 % jego całkowitego rocznego światowego obrotu z poprzedniego roku obrotowego.
Ustawa o ochronie danych osobowych przewiduje jednak mniejsze kary dla podmiotów sektora finansów publicznych:
- jednostki sektora finansów publicznych, o których mowa w art. 9 pkt 1–12 i 14 Ustawy o finansach publicznych, instytuty badawcze i Narodowy Bank Polski – w wysokości do 100 000 złotych (tj. np. szkoły, uczelnie, szpitale, ZUS, gminy, NFZ, sądy),
- jednostki sektora finansów publicznych, o których mowa w art. 9 pkt 13 Ustawy o finansach publicznych – w wysokości do 10 000 złotych (tj. np. teatry, opery, filharmonie, kina, muzea, biblioteki, domy kultury, galerie sztuki).
Nałożenie każdej kary łączy się z wydaniem decyzji administracyjnej wraz z uzasadnieniem.
Żebyście nie musieli sami przedzierać się przez gąszcz paragrafów i skomplikowanych uzasadnień, prowadzimy dla Was bieżącą analizę wszystkich kar pieniężnych nałożonych przez organ nadzorczy!
Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021
[table id=1 responsive=”collapse” /]