Czy powiadamiać Cię o nowych wpisach?

Bądź na bieżąco - z nami nie ominą Cię żadne zmiany w przepisach.

Zapisz się

Informujemy, że Administratorem danych osobowych jest Lex Artist sp. z o.o., ul. Szańcowa 74/1, 01-458 Warszawa. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania powiadomień o nowych wpisach na blogu oraz nowych usługach. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Mają Państwo prawo dostępu do swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: *chroniony adres e-mail*

GOOGLE GLASS – okulary przyszłości

GoogleGlass photo

Początek lat 90-tych, Polska, na rynku pojawia się nowość w postaci bezprzewodowych telefonów komórkowych, które umożliwiają każdemu wykonywanie połączeń z dowolnego miejsca w kraju. Ceny horrendalnie wysokie, ale kto nie chce doświadczyć komfortu, który już od 10 lat odczuwają nasi zachodni „sąsiedzi” zza oceanu, czy nawet mieszkańcy Skandynawii? Ten „komfort” waży co prawda niecały kilogram, aczkolwiek w żaden sposób nie zniechęca to jego licznych użytkowników.

 Po słynnych „cegłach” z lat 90-tych przyszedł czas na urządzenie przenośne łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego (PDA- Personal Digital Assistant), modny i nowoczesny smartphone, z którego aktualnie korzysta już co drugi Polak. Multifunkcyjny smartphone w dzisiejszych czasach, to jednak za mało.

Przyszłość w „oczach” Google

W dniu 4 kwietnia 2012 roku Google Glass zostały po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowane światu. Ważą zaledwie 50 gramów, a ich bogate wyposażenie na niejednym topowym producencie futurystycznych gadżetów, niewątpliwie robi ogromne wrażenie. Oprawki Ray-Ban, najnowszy system Android, aparat 5 megapikseli, 16 GB wbudowanej pamięci, mikrofon, GPS i ekran o rozdzielczości 640×320. Cena tych wyjątkowych interaktywnych okularów, to „jedynie” 1500 dolarów za sztukę! Do przesyłania sygnałów wykorzystywane jest kostne przewodnictwo dźwięku. Wibracyjny mechanizm przy kontakcie z głową zastępuje słuchawki, co dodatkowo pozwala na wyraźny odbiór nie tylko powiadomień urządzenia, lecz także dźwięków otoczenia.

Google Glass mają służyć sportowcom monitorować wiele parametrów treningu, lekarzom podczas przeprowadzania skomplikowanych operacji, aby mogli je transmitować do kolegów po fachu i studentów medycyny. Okulary mają także okazać się przyjazne dla osób z wadami wzroku, gdyż możliwe jest zamontowanie w nich szkieł korekcyjnych. Google Glass to produkt przeznaczony tak naprawdę dla każdego – amatora kulinarnego, który przed oczami będzie miał gotowy przepis, a w słuchawkach usłyszy, w jakich proporcjach należy dodawać poszczególne składniki; czy miłośnika podróży, który np. posługując się jedynie językiem polskim i angielskim, bez problemu odnajdzie się w Chinach nie znając języka chińskiego, gdyż aplikacja World Lens pozwoli mu na przetłumaczenie każdego napisu, jak również słów wypowiadanych przez przypadkowo poznanego Chińczyka, jedynie za pomocą użycia magicznych słów „Ok, glass translate this”.

Inteligentne okulary już dla każdego

Google Glass są na razie dostępne jedynie w Stanach Zjednoczonych. Do niedawna tylko „wybrańcy” mogli zakupić okulary. Zainteresowani musieli najpierw zarejestrować się na specjalnej stronie internetowej, a następnie czekać na to, czy w ogóle zostaną wylosowani. Liczba egzemplarzy okularów była bowiem ograniczona i w żadnym wypadku nie mogła zaspokoić rynkowego popytu na futurystyczny gadżet. Sytuacja jednak nieoczekiwanie uległa zmianie. 15 kwietnia 2014 roku Google umożliwił kupno okularów większej liczbie zainteresowanych, oczywiście w tej samej jak dotąd cenie, tj. 1500 dolarów, a już miesiąc później mogli je zakupić wszyscy mieszkańcy USA, którzy oczywiście dysponowali odpowiednią gotówką.

Google Glass a ochrona prywatności

Inteligentne okulary wywołują wśród swoich potencjalnych odbiorców nie tylko pozytywne emocje. W San Francisco właściciele niektórych barów zabronili użytkownikom Google Glass przebywania w ich lokalach. Powód jest oczywisty – obawa pozostałych klientów baru o nagrywanie ich w niekomfortowych sytuacjach. W Ohio kolejny tester okularów został wyrzucony z kina przez agentów federalnych, ponieważ mógł nagrywać, a następnie udostępniać premierę filmową.

Rzecznicy odpowiedzialni za ochronę danych osobowych w krajach UE, Szwajcarii, Kanadzie, Australii, Meksyku, Izraelu i Nowej Zelandii, w czerwcu 2013 roku wyrazili ogromne obawy, związane z ewentualnymi zagrożeniami, jakie niesie ze sobą nowa technologia inteligentnych okularów. W tym celu wystosowali oficjalne pismo do CEO Google’a, Larry’ego Page’a, w którym zwrócili się z prośbą o wyjaśnienie wszelkich wątpliwości związanych z projektem Glass. Pismo, podpisane między innymi przez dr. Wojciecha Rafała Wiewiórowskiego (Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych), zawierało między innymi pytania dotyczące tego, jakie dane zbiera Google Glass, a także o możliwość udostępnienia urządzenia urzędnikom, w celu przetestowania okularów pod kątem zagrożeń dla prywatności użytkowników.

Artykuł autorstwa Justyny Bardadyn

 

http://www.infor.pl/prawo/prawa-konsumenta/prawa-konsumenta/319857,2,Google-Glass-a-ochrona-naszej-prywatnosci.html

http://prawo.rp.pl/artykul/1101431.html

http://antyweb.pl/google-szykuje-sie-do-sklepowej-premiery-google-glass/

http://interaktywnie.com/biznes/artykuly/biznes/google-glass-w-oprawkach-ray-ban-gigant-szykuje-premiere-nowych-okularow-248062

http://stylzycia.newsweek.pl/google-glass-okulary-wielkiego-brata-newsweek-pl,artykuly,277756,1,3.html

http://www.pcworld.pl/news/393703/Sprawdzilismy.juz.Google.Glass.czyli.inteligentne.okulary.Google.html

http://www.pcworld.pl/news/395355/Google.Glass.testowane.sa.przez.lekarzy.a.pacjenci.reaguja.pozytywnie.html?test=yesinfo_asme.html?test=yesinfo_asme.html

http://www.pcworld.pl/news/395917/Google.Glass.testowane.przez.US.Air.Force.html?utm_source=news&utm_campaign=polecane&utm_medium=tags

http://serwisy.gazetaprawna.pl/nowe-technologie/artykuly/790751,google-glass-okulary-kontra-prawo-do-prywatnosci.html

http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104665,15958852,Google_Glass_ponownie_w_sprzedazy_w_USA__Koncepcja.html

Powiązane artykuły

Monitoring a ochrona danych osobowych
Monitoring wizyjny a ochrona danych osobowych
Ochrona danych osobowych a monitoring wizyjny – w końcu ustawa!
Monitoring wizyjny a ochrona danych osobowych

Zostaw odpowiedź